חזרה
תומנת אווירה של הדף

ספיישל אולימפיקס

ספיישל אולימפיקס הינו אחד משלושת הארגונים האולימפיים המוכרים על ידי ה- International Olympics committee) IOC) לצד האולימפיאדה והמשחקים הפראלימפיים. ספיישל אולימפיקס הינו הוועד המקצועי, המספק הכשרות וקורסים, ומוביל אתיקה מקצועית לצד תחרויות מונגשות, בארץ ובחו"ל, עבור ילדים ומבוגרים, עם מוגבלות שכלית, התפתחותית תקשורתית, לאורך כל השנה, בענפים האולימפיים שונים. ספיישל אולימפיקס הינה תנועה עולמית, שנוסדה בשנת 1968 על ידי יוניס מרי קנדי, במטרה לשים קץ לאפליית אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית (תסמונת דאון, מוגבלות שכלית התפתחותית, אוטיזם) והיא מטפחת קבלת כלל האנשים, באמצעות ספורט ותוכניות רבות ומגוונות בתחום החינוך, הבריאות והמנהיגות. יותר משישה מיליון ספורטאי ספיישל אולימפיקס פעילים בלמעלה מ-190 מדינות. התנועה מקיימת מעל ל- 100,000 משחקים ותחרויות בכל שנה, בלמעלה מ- 30 ענפי ספורט אולימפיים.

המטרה- שינוי חברתי!
ספיישל אולימפיקס מייצגת את מדינת ישראל באולימפיאדה המיוחדת, במשחקי העולם כל שנתיים לסירוגין, באולימפיאדת החורף ובאולימפיאדת קיץ. כדי ליצור את מטרת השילוב, ספיישל מקדמת תחרויות ספורט במגוון ענפים שונים תחת חוקה מותאמת לאוכלוסיית הספורטאים שלה. בנוסף לכך ספיישל נוגעת בכל תחומי החיים במטרה ליצור שינוי והעלאת מודעות ציבורית, החל מחקיקה ועד להתוויית אתיקה מקצועית, הכשרות, קורסים ופיתוח העמותות / אגודות ספורט לצרכים מיוחדים לשילוב. הפעילות מביאה לשינוי תפיסת האחר בחברה הישראלית. ספיישל אולימפיקס מעניקה לאנשים עם מוגבלות קוגניטיבית מסגרות תחרותיות, שיפור בריאות, ושאיפה למצוינות ובו בזמן מאפשרות להם ליהנות מיתרונות הספורט, מהכרה בעבודה הקשה שלהם והוקרה על הישגיהם. ספורטאי או ספורטאית של ספיישל אולימפיקס עולים על הפודיום כדי לקבל מדליה, ההישג שלהם גדול יותר מהניצחון בתחרות – זהו ניצחון גם במאבק על ההכרה וגם על ההכלה של אנשים עם מוגבלות קוגניטיבית בחברה.

נבחרת הספורטאיות של ספיישל אולימפיקס:
אחת ממטרות ספיישל אולימפיקס הנה לקדם נשים עם מוגבלות קוגניטיבית /התפתחותית, במטרה להעצים הספורטאיות וליצירת הכלה בחברה. מרכז אתנה וספיישל אולימפיקס חרטו על דגלם מטרה משותפת לקידום נשים בספורט. הספורט והעצמת הספורטאיות מקנים באופן טבעי מוגנות, והמגרש הופך לאזור שייכות קבוצתי בו נשמר שיח נשים פתוח ומייצר את המקום הבטוח. ספיישל אולימפיקס דואגת לקדם ולהנגיש מידע רפואי בדגש על בריאות האישה בשלבים שונים בחייה ובהתאמה לפעילות ספורטיבית.